فواید جلبک در کشاورزی

[تاریخ فرو ۲۲, ۱۳۹۷] ~ در شاخه دانستنی ها, مقاله

     

فواید جلبک در کشاورزی

جلبک های موجودات ساده‌ای هستند که دارای کلروفیل می‌باشند و از خصوصیات مهم آنها نداشتن ریشه ، ساقه و برگ است. به چنین ساختار ساده‌ای تال می‌گویند. سه تفاوت عمده بین جلبکها و گیاهان عالی وجود دارد. اولا جلبکها فاقد ریشه ، ساقه و برگ هستند. ثانیا در اطراف اندامها یا ساختارهای زایشی جلبکهای یاخته‌های محافظ وجود ندارد و ثالثا جنین در جلبکها دیده نمی‌شود. به منظور رده بندی جلبکها ، ویژگیهایی از قبیل ساختار تال ، شکل کلروپلاست ، انواع مواد ذخیره‌ای یاخته را در نظر می‌گیرند .

جلبک دریایی

جلبکهای دریایی یا Seaweed یا Macroalgae به لحاظ اهمیتی

که در جهان دارند، تخمین زده می شود که کل تولید محصولات متنوع آنها معادل ۶ ـ ۵/۵ میلیارد دلار آمریکا در سال باشد(FAO)، که حدود ۵ میلیارد دلار آمریکا به بخش فرآورده های غذایی و خوراک انسانی اختصاص می یابد و مابقی آن را کود و افزودنی های خوراک دام تشکیل می دهند. استفاده های صنعتی آن تقریبا ۸ ـ ۵/۷ میلیون تن (وزن تر) جلبک استحصالی از دریا یا پرورشی در سال است.برداشت تجاری آن در ۳۵ کشور جهان از نیمکره شمالی تا جنوبی، در آبهای سرد، معتدل تا تروپیکال صورت می گیرد. در ایران جلبک های دریایی در سواحل جنوبی کشور بویژه در سواحل سیستان و بلوچستان (چابهار) فراوان یافت می شوند که بر اساس تقسیم بندی گیاه شناسان از هر سه گروه جلبک های سبز یا کلروفیت، جلبک های قهوه ای یا فیتوفیت و جلبک های قرمز یا رودوفیت در این منطقه وجود دارند. کشور چین یکی از بزرگترین تولید کنندگان جلبکهای خوراکی در دنیا بوده که سالانه حدود ۵ میلیون تن برداشت می کند، بطوریکه در سال ۱۹۹۹، برداشت لامیناریای آن حدود ۵/۴ میلیون تن بوده و در حال حاضر نه تنها خود کفا بوده، بلکه یکی از بزرگترین صادر کننده لامیناریا بوده است. کشورهایی نظیر ژاپن، تایوان، کره … نیز مدت طولانی است که در زمینه برداشت از دریا و پرورش فعالیت دارند و هر ساله میلیونها دلار ارز از تولید و صادرات آن بصورت خام یا بصورت عمل آوری شده ، بدست می آورند. بیش از ۱۸۵ گونه از جلبکها مصرف غذایی داشته که از این مقدار ۲۵ گونه آن به جلبک های سبز، ۷۰ گونه آن به جلبکهای قهوه ای و ۹۰ گونه آن به جلبکهای قرمز اختصاص می یابد.

اهمیت جلبکها

جلبکهای دریایی با ایجاد جایگاه مناسبی برای زیست بچه ماهیان، تغذیه و تولید مثل انواع آبزیان از نظر اکولوژیکی بسیار حائز اهمیت بوده و همچنین حدود ۴۰ درصد فتوسنتز دریایی توسط جلبک ها صورت میگیرد، که بدین طریق زنجیره اصلی تولید یا تولید اولیه را تشکیل می دهند. جلبک به لحاظ دارا بودن پروتئین، مواد معدنی، ویتامین و اسیدهای چرب امگا تری ارزش تغذیه ای بسیاری دارند.مواد استخراجی جلبک ها نظیر آگار، اسید آلژنیک و کاراگینان اهمیت آنها را دو چندان کرده طوریکه، در صنایع نساجی، کاغذ سازی، رنگ سازی، علوم پزشکی و کشاورزی کار برد فراوانی دارند. جلبک ها نقش مؤثری در تصفیه بیولوژیک پسابهای مزارع پرورش میگو نیز دارند.

فراوانی و پراکنش جلبک ها

بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور، در نمونه برداری های منطقه بین جزر و مدی و زیر جزر و مدی که بصورت فصلی صورت گرفت، نتایج آماری نشان داد که بیشترین فراوانی در فصل پاییز و زمستان به جلبک های قهوه ای (دو گونه سارگاسوم و سیستوسیرا) و در اواسط زمستان تا اواخر آن بیشترین تنوع و فراوانی به جلبکهای قرمز مربوط می شود، در حالیکه بیشترین فراوانی جلبک های سبز در فصل بهار می باشد.

 

جهت خرید کود حاوی جلبک کلیک کنید

 

از گونه های مهم جلبک های منطقه سیستان و بلوچستان می توان به گونه های زیر اشاره کرد:
ـ جلبک سبز ulva sp

ـ جلبکهای قرمز

ـ Hypnea sp

ـ Botryocladia Leptopoda

ـ Halymenia Porphyra formis

ـ Sebdenia felabellata

ـ Gelidium sp

ـ Gelidiella sp

ـ Gracilaria sp

ـ جلبکهای قهوه ای

ـ Sargassum sp

ـ Nezimodima sp

ـ Padina sp

ـ Cystoseria indica

عمل آوری و استخراج مواد از جلبک

اگر چه فرآیند استخراج مواد مختلف از جلبک ها متفاوت بوده ولی برای انجام هر گونه عملیاتی لازم است ابتدا جلبک های تازه برداشت شده از محیط طبیعی و یا پرورشی در آب شیرین شستشو شوند. برای اینکه شن، ماسه، نمک و ارگانیسم های چسبیده به سطح آن حذف شوند و پس از آن تا ۱۰ درصد رطوبت آنها را خشک کرده و برای از بین بردن انگلها و یا حتی رنگبری، چندین مرتبه آن را با آب فرمالین شست شو داده و سپس از آن، بسته به نوع فرآیندی که قرار است انجام شود، عملیات انجام می شود.از گروه جلبک های سبز گونه ulva با ترکیب اصلی، پروتئین ۱/۲۶، چربی ۷/۰، کربوئیدارت (فیبر) ۱/۵ و خاکستر به میزان ۶/۲۲، به لحاظ داشتن اولوالین که باعث کاهش فشار خون می گردد، مهم بوده واین جلبک در سواحل جنوبی ایران فراوان یافت می شود. جلبک های سبز به کاهوی دریایی نیز شهرت داشته و در انواع غذاها، سوپ ها و سالادها نیز بکار می روند.این جلبک ها بصورت مستقیم و غیر مستقیم مورد تغذیه قرار می گیرند.گروه جلبک های قهوه ای که بزرگترین گروه جلبک ها را تشکیل می دهند، دارای محصولات استخراجی متفاوتی از قبیل آلژینات و اسیدهای آن، ید و مواد معدنی می باشند که این مواد در دندانپزشکی در تهیه قالبهای اولیه دندان، در صنعت نساجی بعنوان تثبیت کننده رنگ بر روی پارچه ها، در رنگ سازی بعنوان حالت دهنده خمیری و ژله ای، در کاغذ سازی در قرصها، کاربرد فراونی دارند. همچنین آلژینات در صنایع غذایی در تهیه انواع سس، سوپ، شیرینی، بستنی، نوشابه کاربرد دارد. ارزش دلاری آلژینات تولید شده رقمی حدود ۲۱۳ میلیون دلار آمریکا در سال در جهان بوده که منبع اصلی تولید آن، جلبک غیر پرورشی بوده است.استفاده عمده جلبک های قهوه ای بعنوان غذا و ماده اصلی استخراج هیدروکلوئید (آلژینات) می باشد. گونه های سردآبی آن نقش اصلی در تهیه آلژینات داشته و گونه های گرمابی آن بندرت بعنوان غذا و در تولید آلژینات استفاده می شود. از این گروه جلبک خوراکی لامیناریا، پس از برداشت، ابتدا خشک شده و در بسته های نایلونی بسته بندی شده و به بازار عرضه می گردند که در ایران وجود ندارد. با توجه به اهمیت آلژینات ها در صنایع غذایی برای تولید محصول با کیفیت و قدرت ماندگاری مطلوب و همچنین درصد مناسب آلژینات در جلبک قهوه ای سارگاسوم سواحل دریای عمان، به نظر می رسد سرمایه گذاری در استخراج صنعتی امکان پذیر است .استفاده اصلی جلبک های قرمز، بعنوان غذا و منبع تولید دو هیدروکلوئید آگار و کاراگینان است.
گونه پورفایرای جلبک قرمز بعنوان بزرگترین منبع غذایی (خوراکی) می باشد که در ایران وجود ندارد. دو ماده استخراجی مهم جلبک های قرمز، آگار و کاراگینان نقش بسیار مهمی در صنایع دارویی، تغذیه و … دارند. آگار و مشتقات آن در تولید انواع شیرینی، ژله، ماست، مارمالاد، کنسرو و همچنین در پرورش گل، در آزمایشگاه بعنوان محیط کشت،در تهیه ژله های الکتروفورزو… کاربرد زیادی دارند. تولید آگار در سال رقمی معادل ۱۳۲ میلیون دلار بوده که عمدتا از دو جنس Gelidium و Gracilaria می باشد که فرآورده استخراجی گونه اول دارای کیفیت بالاتری می باشد. تمامی Gelidium برداشت شده طبیعی ،برای تولید تجاری آگار به کار می رود و از آنجائیکه آگار استخراجی از گونه Gracilaria کیفیت پائینی دارد، لذا بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد.آگار کلوئیدی آب دوست بوده که در آب گرم محلول است. محلول ۵/۱ درصد آن روشن و در دمای ۴۳ ـ ۳۴ درجه تشکیل ژل داده و در کمتر از ۸۵ درجه دوباره به حالت مایع درخواهد آمد. در خصوص روشهای فرآوری و بسته بندی برای مصارف خوراکی و صنعتی ،در ایران یک مرکز مجهز تحت عنوان مرکز بیوتکنولوژی ایران در جزیره قشم در حال فعالیت می باشد.کاراگینان دومین هیدروکلوئید استخراجی از جلبکهای قرمز است که در صنایع غذایی برای تهیه بستنی، شکلات، شیر شکلات، انواع سس و همچنین در صنایع بهداشتی برای ساخت شامپو، انواع سوسپانسیون وامولسیون کاربرد دارد

جهت خرید کود حاوی جلبک کلیک کنید

استفاده های دیگر جلبک ها

آرد جلبک:

استفاده از آرد جلبک در غذای دام و آبزیان، اولین بار در سال ۱۹۶۰ در کشور نروژ بوده است که آن هم از جلبکهای قهوه ای، خشک و آسیاب شده تهیه شده که تقریبا از هر ۵۰ هزار تن جلبک تر برداشت شده، حدود ۱۰ هزار تن آرد جلبک بدست می آید که ارزش دلاری آن ۵ میلیون دلار آمریکا می باشد.

کود

استفاده از جلبک ها بعنوان کود به قرن نوزده بر می گردد که برای اولین بار بوسیله ساحل نشینان و جلبکهای قهوه ای مورد استفاده قرار گرفت. جلبکها بخاطر دارا بودن میزان بالای فیبر از یک طرف نقش مهمی در نرم کردن بافت خاک و حفظ رطوبت و از طرف دیگر بخاطر دارا بودن مواد معدنی و عناصر کمیاب اهمیت دو چندانی دارند.از دیگر زمینه های کاربردی کود های جلبکی است. مطالعات مختلف علمی ثابت کرده است که کارایی این محصولات (فرآورده ها) بطور گسترده ای در علوم و صنعت باغبانی مورد استقبال قرار گرفته است، طوریکه بعد از استفاده ازاین فرآورده ها، افزایش محصول، افزایش جذب مواد غذایی خاک، افزایش مقاومت به آفات خاص، افزایش جوانه زنی بذر و مقاومت در مقابل یخ زدگی را در پی داشته است. به هر حال، از زمان پی بردن به چنین خواص کارآمدی در جلبک ها، به نظر می رسد با توجه به پیشرفت کشاورزی و آبزی پروری ارگانیک ،بازار روبه رشد فزاینده ای داشته باشد.

محصولات آرایشی تولید شده از جلبک

گاهی مشاهده می شود که بر روی محصولات آرایشی نظیر کرمها، لوسیونها، برچسب هایی تحت عناوین «عصاره دریایی»، «عصاره جلبک» و «عصاره علف دریایی» وجود دارد. این بدین معنی است که هیدروکلوئیدهای استخراجی از جلبک ها به آن اضافه شده است. آلژینات یا کاراگینان می توانند خاصیت نگهداری رطوبت پوست را بهبود ببخشند. در هنگام تالاسوتراپیThalassotherapy چسب های جلبکی را بر روی بدن فرد مریض چسبانده و آن را در معرض تابش اشعه مادون قرمز قرار می دهند. این درمان همراه با هیدروتراپی (آب درمانی) با آب دریا، عامل تسکین دهنده و آرامبخش مهمی در روماتیسم و پوکی استخوان است.

جلبک منبع سوخت
در ۲۰ سال گذشته، تعدادی پروژه های تحقیقاتی در خصوص امکان استفاده از جلبکها بعنوان منبع غیر مستقیم سوخت انجام گرفته است. تصور بر این بوده که میزان زیادی از جلبک ها را در دریا پرورش داده و بعد از فرآیند تخمیر، گاز متان تولید کرده که برای سوخت مورد استفاده قرار گیرد. نتایج نشان داده که این فرآیند تا بحال اقتصادی نبوده و نیاز به تحقیق مجدد دارد.

جلبک باعث تصفیه فاضلاب

بعضی از جلبک ها قادرند یونهای فلزات سنگین نظیر روی و کادمیم را از آبهای آلوده جذب کنند و بدین طریق خاصیت سمی آنها را کاهش و یا خنثی کنند. پساب خروجی از مزارع پرورش ماهی معمولا حاوی میزان بالایی از ضایعات بوده که می تواند برای دیگر آبزیان و مزارع همجوار مشکل ساز باشد. از آنجائیکه جلبک ها اغلب از این ضایعات بعنوان منبع غذا مورد استفاده قرار می دهند سعی بر این است که در محل های خروجی پساب مزارع پرورش ماهی این جلبک ها را پرورش دهند.

جلبک عامل ضد ویروس

گزارشهایی در خصوص اثرات ضد ویروسی عصاره جلبک های مختلف وجود دارد. عصاره استخراجی حاصل از جلبکهای قهوه ای اثر ضد ویروسی از خود نشان داده است. مطا لعات نشان داد که در مصرف کنندگان جلبک ، میزان مبتلایان به (HIV) human immunodeficiency virus بطور چشمگیری کمتر از جاهای دیگر بوده است

در سالهای اخیر پدیده شکوفایی جلبکی منابع آبی و حیات آبزیان را با تهدیدات جدی روبرو کرده است. دریای خزر با توجه به عدم ارتباط به آبهای آزاد، بیش از سایر منابع آبی تحت تاثیر رودخانه ها و منابع آلاینده محیطی است.

تغییرات جوامع گیاهی و جانوری دریای خزر در سالهای اخیر نشان می دهد که اکوسیستم طبیعی آن بیش از پیش تحت عوامل زیستی (گونه های مهاجم) و غیرزیستی (ماکرو نوترینتها و آلاینده ها) قرار گرفته است. حوادثی چون شکوفایی وسیع و بی سابقه پلانکتونی در سال ۱۳۸۴در بخش جنوب غربی دریای خزر که پس از بررسی و مطالعه، مشخص شد که شکوفایی ایجاد شده مربوط به شاخه Cyanophyta و جنسNodularia است، همچنین مرگ گروهی فکها (از سال ۱۳۷۹ شروع شده و تا ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ در سواحل قزاقستان تکرار شد)، مرگ گروهی گاو ماهیان (بهار ۱۳۸۵ در سواحل غرب چابکسر استان گیلان)، کاهش صید ماهیان خاویاری و برخی از ماهیان استخوانی دریای خزر، می تواند دلیلی بر این ادعا باشد. از طرفی پدیده شکوفایی جلبکی مهرماه سال ۱۳۸۴ نیز به عنوان زنگ خطری بود که نشان می داد، دریای خزر میل به یوتروفی شدن دارد.

جهت خرید کود حاوی جلبک کلیک کنید

 

کشند قرمز دریای خزر ناپدید شد

شکوفایی جلبکی پدیده افزایش جمعیت فیتوپلانکتون در یک سیستم آبی است که ممکن است در آب شیرین و همچنین محیطهای دریایی اتفاق افتد. فراوانی جلبکی به تعداد ۱۰۰ تا هزار عدد در میلی لیتر، در شرایط خاص (دما، مواد مغذی و…)، قادر به تولید شکوفایی جلبکی است. در پدیده شکوفایی، تعداد جلبکها به بیش از یک میلیون در میلی لیتر می رسد. شکوفایی جلبکی به رنگهای سبز، قهوه ای مایل به زرد و قرمز دیده می شود. پدیده شکوفایی جلبکی مربوط به جلبکهای سبز – آبی (سیانوباکترها یا جلبکهای سمی) و یا جلبکهای غیرسمی است. در اثر شکوفایی جلبکی اکسیژن محلول در آب محیط کاهش یافته و در این شرایط موجودات آبزی قادر به ادامه حیات نیستند. از طرفی جلبکهای سمی قادر به تولید بیوتوکسین هستند که مستقیما به موجودات آبزی آسیب می رسانند و در برخی از شرایط، سبب مرگ آنان می شود. سموم حاصل از شکوفایی جلبکی قادر است بر روی پوست انسان هنگام شنا و یا مصرف ماهیان آلوده تاثیرنامطلوب گذارد.

تاثیر نامطلوب شکوفایی جلبکی بر پوست انسان

دو گونه spumigena Nodularia و N. harveyana در دریای خزر گزارش شده است. Spumigena . N معمولا در تمام جهان انتشار دارند. در فصل تابستان و پاییز در خزر شمالی مشاهده شده اند و در خزر جنوبی به ندرت وجود داشت.

در شوری ۱۲٫۵-۱٫۴ پرومیل و در دمای ۲۶-۱۵ درجه سانتی گراد در خزر شمالی مشاهده شده اند. N.Harveyana در آبهای شور و لب شور و به ندرت در آبهای شیرین مشاهده می شوند. در اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا پراکنش دارند. این کونه در دریای خزر نسبت به Spumigena.N از فراوانی بیشتری برخوردار است و بیشتر در فصل تابستان در ماه سپتامبر مشاهده می شود و بیشترین فراوانی آن در خزر شمالی در منطقه مرکزی آن متمرکز است و در خزر جنوبی و میانی عمدتا در نواحی ساحلی شرقی در شوری ۱۲٫۵-۰٫۱۲ و در دمای ۲۴٫۸-۱۹٫۲ درجه سانتی گراد پراکنش دارند. این جنس در تاریخ ۳/۷/۱۳۸۴ نیز در نواحی غربی خزر جنوبی شکوفایی داشته است. این نمونه احتمالا کونه Spumigena.N است و نیاز به بررسیهای دقیقتری است.

پیش بینی این وقایع در پی بررسیهای سالانه اکولوژیک و طرحهای تحقیقاتی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر (از مراکز تابعه موسسه تحقیقات شیلات ایران) در سنوات گذشته شده و هشدارهای لازم ارایه شده است. هم اکنون نیز روند یوترفی شدن دریای خزر ادامه دارد و هر ساله غنای نسبی آن افزون می شود. پایش دریایی و تعیین عوامل ایجاد تغییر در اکوسیستم حاضر، جهت ارایه راه حلهای مناسب و جلوگیری از خسران اقتصادی و زیست محیطی امری ضروری است و باید به هشدارهای زیست محیطی جامع عمل پوشید./

شکوفایی جلبکی در دریای خزر که نگرانی خطر برای ساحل‌نشینان خزر را تشدید کرده بود، فعلا ناپدید شده است.

به گزارش «جهان صنعت»، در مرداد‌ماه سال‌جاری پدیده شکوفایی جلبکی مجددا در دریای خزر به وقوع پیوست این رویداد (شکوفایی جلبکی شیری رنگ) در منطقه بین بابلسر تا آستارا مشاهده شده بود، دامنه گسترش شکوفایی در این دوره به نواحی ساحلی به عمق ۱۵-۱۰ متری رسید، مرکز آن در نوشهر بود و‌گونه شناسایی شده همانند نمونه‌های شکوفایی سال قبل نودولاریا اسپامی‌ژنا( Nodularia spumigena Mertens) از شاخه سیانوفیتا (جلبک سبز- آبی) است.

اضافه شدن عوامل خارجی از جمله فعالیت‌های انسانی (کشاورزی، صنعتی و خانگی) که مواد مغذی اضافی را به دریا وارد می‌کنند زمینه رشد و تکثیر بیش از حد فیتوپلانکتون‌های فرصت طلب را فراهم می‌کنند و در نتیجه سبب اختلال توازن زیستی و پدیده یوتریفیکاسیون در دریا می‌شوند. یوتریفیکاسیون که به زبان ساده به معنای افزایش مواد مغذی است سبب تغییرات در فراوانی و ترکیب گونه‌ای موجودات آبزی و کاهش اکسیژن محلول می‌شود. اکسیژن که نقش عمده در پایداری و توازن فرآیندها در اکوسیستم آبی و فعالیت‌های موجودات میکروسکوپی و پرسلولی دارد‌ تا حد بحرانی کاهش می‌یابد.

این وضعیت موجب آسیب به صنعت ماهیگیری می‌شود و نیز بر تنوع‌زیستی و زنجیره‌های غذایی اثر نامناسب می‌گذارد.از آنجایی‌که سیانوفیتا (شاخه‌ای از فیتوپلانکتون‌ها) از موادمعدنی نیز همانند مواد آلی می‌توانند به عنوان منابع غذایی استفاده کنند بنابراین شکوفایی سیانوفیتی در شرایط مناسب (دما، موادمغذی و…) بیش از سایر گروه‌های جلبکی اکوسیستم‌های آبی را تهدید می‌کند.

محققان ایرانی موفق به استخراج ماده «آگار» با کاربردهای متنوع پزشکی صنعتی از جلبکهای قرمز خلیج فارس شدند.

دکتر محمد باقر رضایی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع و مجری این طرح اظهار داشت: طرح استخراج آگار از جلبکهای قرمز خلیج فارس در مقیاس نیمه صنعتی در قالب یک طرح ملی در بخش گیاهان دارویی این موسسه اجرا شده است.

اجرای این طرح ابتدا به صورت آزمایشی با استفاده از جلبک‌های موجود در سواحل قشم و هرمزگان صورت گرفت که در مرحله نیمه صنعتی از جلبک‌های پرورشی استفاده می‌شود.

وی افزود: فرآیند استحصال آگار با افزودن برخی از ترکیبات خاص انجام می‌شود که میزان آگار قابل استخراج از جلبک‌ها را افزایش می‌دهد.

دکتر رضایی خاطرنشان کرد: آگار ماده‌ای است که در صنایع آرایشی، ‌بهداشتی، غذایی ‌و به ویژه در محیط‌های کشت سلولی و کشت بافت و سایر زمینه‌های صنعتی و زیستی کاربردهای فراوانی دارد.

این پژوهشگر در ادامه با اشاره به توجه ویژه مردم کشورهایی نظیر ژاپن و هند به استفاده از جلبک‌ها حتی به عنوان خوراک روزانه بر ضرورت توجه بیشتر به این منابع غنی که در فصولی از سال به وفور در سواحل کشور وجود دارند، تاکید کرد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع با اشاره به اینکه تاکنون تمام آگار مورد نیاز کشور از خارج وارد شده است درباره قیمت این محصول گفت: قیمت آگار وارداتی براساس کیفیت و مورد مصرف، بین۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است که گرانترین نوع آن آگار مصرفی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است که به عنوان پایه برای کشت باکتری‌های موجود در خون و سایر نمونه‌ها به کار می‌رود.

جلبکهای موجب ” پدیده کشند قرمز” در خلیج فارس و دریای عمان ، به سمت سواحل استان خوزستان در حرکت است

گسترش احتمالی پدیده کشند قرمز تا آبهای ساحلی استان خوزستان  .

در پی وقوع پدیده کشند قرمز در خلیج فارس و دریای عمان، کارشناسان از حرکت این جلبکها تا مرز آبهای ساحلی استان خوزستان خبر دادند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ،  متخصصان مرکز ملی اقیانوس شناسی ایران گفت: هم اکنون از فعالیت این پدیده در اطراف جزایر فارور ، کیش و آبهای سطحی بندر لنگه کاسته شده و شواهد موجود نشان می دهد این جلبک ها به سمت آبهای ساحلی استان خوزستان حرکت می کنند.
دکتر حمید رضایی افزود: شواهد نشان می دهد از حدود سه هفته پیش آثار عینی مربوط به پدیده کشند قرمز از آبهای ساحلی جزیره فارورر کاسته شده ، به گونه ای که آبهای اطراف این جزیره به علت کاهش قابل توجه زئو پلانکتون ها (جانوران شناور) و ماهیان ساکن در این منطقه کاملا شفاف شده است، اما اطراف آبهای جزایر قشم و لارک این پدیده به وضوح مشاهده می شود.
این کارشناس مرکز ملی اقیانوس شناسی افزود: ادامه این پدیده باعث مرگ حجم قابل توجهی از ماهیان و آبزیان شده و صیادان را با مشکلاتت معیشتی جدی روبرو ساخته است .
جلبک های قرمز از آغاز فعالیت خود در شهریور ماه گذشته تاکنون خسارات زیادی را به صیادان، استخرهای پرورش میگو ، صنعت گردشگری وو محیط زیست این منطقه وارد آورده اند.
هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارات ناشی از این پدیده در دست نیست، اما اداره شیلات به تازگی از اتلاف حدود ۳۰ تن ماهی در این منطقهه خبر داده است که این رقم شامل مرگ و میر ماهیان غیر شیلاتی ، بی مهرگان ، و نرم تنان ، خارپوستان ، سخت پوستان، مار ماهیان ، سنگفرشان مرجانی و ماهیان تزئینی نیست.
وقوع پدیده کشند قرمز که سطح وسیعی از خلیج فارس و تنگه هرمز را در برگرفته، به بحران زیست محیطی و مشکل حل نشده تبدیل شدهه است.

جهت خرید کود حاوی جلبک کلیک کنید

منابع

http://aquaforough.blogdoon.com/Post-1.aspx

http://www.zhmahtab.mihanblog.com/post/25

http://www.orumieh.net/2004/11/orumieh-lake.html

http://agri-yu.blogfa.com

خرید محصولات خاص و با کیفیت از فروشگاه کشاورزی انلاین بهمراه مشاوره و ارسال رایگان

گرد آوری : آی کشت


می پسندم 

۲ نظر

كياني
شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۷ در ۵:۵۰ ب.ظ

سلام وقت بخیر .مدیر محترم . بنده یک استخر به ابعاد۱۰*۵ که در این روز ها جلبک پیدا شده که اندازه یک جلبک حدود دو متر و به وزن ۱۰ کیلو است میخواستم از شما کمک بگیرم که اینها از چه نوعی هستند و چه کار کنم متشکرم۰۹۱۴۱۹۱۳۱۱۹ در تلگرام
با این شماره هستم


 
فاضلی
شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۷ در ۹:۳۵ ق.ظ

سلام خدمت شما همراه گرامی
بعد از تمیز کردن کامل استخر آن را پر از آب کنید و حدود ۱۲ بیل آهک داخل آب بپاشید.


 

با ارسال هر نظر، یک پله مارا به موفقیت نزدیک تر کنید.


کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.