زمان هرس انگور

[تاریخ مرد ۸, ۱۳۹۷] ~ در شاخه باغبانی

     

زمان هرس انگور

فصل شاخه بری انگور:
اجرای عملیات شاخه بری بوته انگور به طور معمول انگور در دو فصل انجام می شود. یکی شاخه بری بهره برداری که در دوره استراحت زمستان انجام می گیرد و به شاخه بری خشک معروف است و دیگری شاخه بری سبز که در دوره فعالیت بوته انگور یعنی در فصل تابستان انجام می گیرد.
شاخه بری زمستانه یا خشک:
انگورموقع شاخه بری زمستانه از انگور موقعی که برگ های بوته انگور خزان می میشوند شروع شده و تا زمانی که گریه انگور آغاز می گردد می تواند ادامه یابد که در مناطق سردسیر معمولاً انگور در اوایل بهار قبل از شگفتن برگ ها این شاخه بری انجام می گیرد. به طور کلی در ۲ تا ۳ سال اولیه رشد بوته سعی می شود که با یک شاخه بری شکل دهی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه فرم معینی به بوته انگور بدهند. سپس شاخه بری باروری سالیانه را انجام میدهند. به طور کلی شاخه بری زمستانه که به نام شاخه بری خشک نیز معروف است عبارت است از حذف شاخه های خشکیده ضعیف و بیمار و یا شاخه های بارده همان سال و به جای گذاردن شاخه های مناسب با تعداد جوانه هایی معین روی آنها به طوری که این جوانه بتوانند در سال زراعی بعد باردهی بوته را تامین نمایند. در شاخه بری خشک سعی می شود فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد جوانه ها که معمولاً انگور بین ۶۵ تا ۷۵ جوانه می باشد را بر روی بوته باقی بگذارند و بقیه را حذف کنند. در انگور دیم (للمی) این رقم به ۳۰ جوانه می رسد.
شاخه بری سبز یا شاخه بری تر:
شاخه بری سبز را می توان تکمیل کننده شاخه بری خشک نامید. این شاخه بری زمانی بر روی بوته انگور انجام می شود که جوانه ها شروع به رشد کرده باشند و این عمل را می توان در تمام زمان رشد ادامه داد.
حذف جوانه:
منظور از این عمل حذف بعضی از جوانه های غیر مفید تاک می باشد. هم زمان با حذف جوانه های غیر مفید می توان شاخه های اضافی، زاید و یا بیمار را نیز حذف شاخه بری کرد. این جوانه فقط شاخ و برگ تولید می کنند و میوه نمی دهند. بنابراین باید حذف گردند و در انگورهای مسن باید جوانه ها را به طور شدید شاخه بری کرد زیرا باعث تضعیف انگور شده و در نتیجه باعث پیدا شدن اعضای غیر مفید خواهند شد.
شاخه بری شاخه های سبز:
بعد از بیدار شدن تاک از خواب زمستانی تعدادی شاخه و پا جوش و یا تنه جوش شروع به روییدن می کنند که موجب تضعیف انگور می شوند. لذا قبل از اینکه طول این شاخه ها به ۱۵ سانتی متر برسد بایستی آنها را شاخه بری کرد. در درختان انگور بعضی شاخه ها یک یا چند دستک از محل بند می رویند که این دستک ها بعضی در زیر خوشه و برخی بالاتر از خوشه ظاهر می شوند که باید حتی المقدور آنها را حذف کرد. بوته های انگور که از ارقام قوی بوده و یا بر اثر کرد دهی و آبیاری زیاد رشد آنها غیر عادی شده است لازم است که فورا تعدادی از شاخه های آن را از ۳ تا ۴ بند بالاتر از محل خوشه در زمانی که خوشه ها هنوز به صورت گل هستند جهت تقویت و جلوگیری از ریختن گل باید حذف شود.
شاخه بری برگ ها:
شاخه بری برگ ها کار بسیار پر زحمت و پر هزینه ای است و با توجه به اینکه مرکز تولید شیره پرورده می باشد و حذف آنها باعث تضعیف بوته انگور می شود بهتر است که انجام نگیرد و فقط در مناطق سردسیر که طول فصل رشدی آن ها کوتاه است برای اینکه خوشه ها بتوانند از نور و آفتاب بیشتری استفاده کنند اقدام به شاخه بری برگ ها می شود.
شاخه بری خوشه:
گاهی برای بالا بردن ارزش کیفی محصول و همچنین درشت تر شدن حبه های انگور در خوشه ها، شاخه بری خوشه انجام می شود. زمان شاخه بری خوشه معمولاً در اواسط فصل تولید یعنی در ماه های تیر(سرطان) و مرداد(اسد) انجام می شود. در این شاخه بری یا به حذف تعدادی از حبه ها قناعت می شود و یا در صورت لزوم مقداری از خوشه چه ها و یا اینکه یک سوم از انتهای خوشه را بریده که این عمل باعث توزیع بیشتر مواد غذایی به حبه های باقی مانده شده و در نتیجه حبه ها درشت تر و مرغوب تر خواهند شد.
ایجاد شکاف پوستی:
ایجاد شکاف پوستی یا حلقه برداری عبارت از برداشتن قسمتی از پوست شاخه انگور می باشد که در نتیجه آن قسمتی از شاخه ضعیف گردیده و قسمت دیگر تقویت می گردد.
همان طوری که می دانیم شیره پرورده انگور در برگ ها ساخته می شود و توسط آوند آبکش به تمام قسمت ای گیاه می رسد. حال اگر قسمتی از پوسی زیر شاخه که حاوی آوند های آبکش است را برداریم شیره پرورده قادر به عبور از این محل که پوستش برداشته شده است، نبوده و در نتیجه مقدار زیادی شیره جهت استفاده حبه های انگور باقی می ماند و حبه ها درشت می شوند که در انگور در زمان های مختلف به صورت زیر انجام می گیرد.
حلقه برداری در ارقام دانه دار تاثیری ندارد و در ارقام بی دانه انگور به سه صورت زیر است:
۱٫حلقه برداری به منظور جلوگیری از ریزش گل:
این روش برای حبه های بارور نشده که کوچکترین هستند و بذر آن به طور کامل در حبه تشکیل نمی شود و در اوایل رشد جنین از بین می روند، موثر اس
ت. زمان این عمل چند روز پیش از ظهور گل ها یا دوران گلدهی است که پس از آْن که ریزش طبیعی شروع شد دیگر تاثیری ندارد و اثر آن در تولید حبه های بیشتر و بزرگتر است.
۲٫ حلقه برداری به منظور بزرگتر شدن حبه ها:
زمان آن مصادف با بزرگ شدن سریع حبه ها است که معمولاً انگور کمی پس از ریزش طبیعی گل هاست و حدودا ۱۰ روز پس از باز شدن گل هاست که تقسیم سلولی به شدت در حبه ها صورت می گیرد و بیشتر در ارقام بی دانه که منبع هورمونی ندارند بسیار موثر است و اثر حلقه برداری ۳ هفته پس از ریزش طبیعی محسوس نخواهد بود. حلقه برداری همراه تنک کردن خوشه تاثیر بیشتری خواهد داشت. چون در غیر این صورت باعث بار بیش از حد گیاه و کوچکتر شدن حبه ها به علت رقابت با یکدیگر خواهد شد و گیاه پس از چند سال حلقه برداری ضعیف خواهد شد.
۳٫ حلقه برداری به منظور تسریع در رسیدن میوه ها:
در اوایل رسیدن حبه ها یعنی هنگام انباشت مواد قندی در آنها باید انجام گیرد. این حلقه برداری برای رسیدن ارقام دانه دار و ایجاد رنگ در ارقام رنگین بسیار موثر است و اثر این حلقه برداری در ارقام پر محصول و در مناطق سرد محسوس نیست و این حلقه برداری در رسیدن میوه های بی دانه تاثیر چندانی ندارد و تنک کردن خوشه و حبه در این ارقام بیشتر از حلقه برداری موثر می باشد و اگر محل زخم التیام نپذیرد اگر چه انگورها زودتر می رسند، اما حبه ها رنگ پریده و بافت آنها نرم می شود و احتمال آفتاب سوختگی در آنها وجود دارد.
گردآوری : آی کشت

می پسندم 

۸ نظر

محمد حریری
آبان ۱۷ام, ۱۳۹۶ در ۳:۲۳ ب.ظ

باتشکر از راهننودهایتان لطفا هرس خشک را کمی مفصلتر وتفاوت هرسروی الاچیق با هرس روی زمین ازنظر تعداد جوانه را تذکر دهید سپاسگزارم


 
فاضلی
آذر ۱۳ام, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۷ ق.ظ

سلام خدمت شما همراه گرامی
با مراجعه به لینک میتوانید فیلم مربوط به هرس در درختان را جستجو و مشاهده کنید :
http://www.aparat.com/keshavarzionline


 
قیصر هوشیاری
آذر ۱۳ام, ۱۳۹۶ در ۷:۲۴ ق.ظ

خیلی خوب ولی کافی نابود برای ارقام متفاوت در مناطق مختلف کشور شرایط و زمان هرس خشک متفاوت ست من انگور یاقوتی دارم در خوزستان قانع نشدم. اگر با شکل باشد بهترست. تشکر


 
فاضلی
آذر ۱۳ام, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۴ ق.ظ

سلام خدمت شما همراه گرامی
با مراجعه به لینک میتوانید فیلم مربوط به هرس در درختان را جستجو و مشاهده کنید :
http://www.aparat.com/keshavarzionline


 
فریدون ع
اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۶ در ۹:۵۴ ق.ظ

سلام پس از حرس خشک تا چند روز از درخت انگور آب میچکد آیا این مشکلی برای درخت ایجاد میکند یا خیر؟


 
فاضلی
اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

سلام خدمت شما همراه گرامی
زمانی نمیبرد ولی برای پیشگیری احتمالی بیماریها محلولپاشی با اکسی کلرور مس یا محلول بردو صورت بگیرد .


 
فریدون ع
اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۸ ق.ظ

آیا ضرری هم دارد آب چکیدن از درخت انگور.ممنون از جوابتون


 
فاضلی
اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۰ ق.ظ

سلام خدمت شما همراه گرامی
خیر، ولی احتمال شرایط جوی متغییر و بارندگی شود و رطوبت باعث حمله قارچ های فرصت طلب در محل هرس شوند از محلولپاشی بردو فیکس استفاده کنید .


 

با ارسال هر نظر، یک پله مارا به موفقیت نزدیک تر کنید.


کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.