زعفران از کاشت تا برداشت

[تاریخ مرد ۱۵, ۱۳۹۷] ~ در شاخه مقاله, نکات مهم

     

زعفران از کاشت تا برداشت

مشخصات گیاهشناسی زعفران :

زعفران گیاهی است علفی، چند ساله ، بدون ساقه که از طریق غیر جنسی و توسط پیاز آن تکثیر می شود.تعداد گونه های زعفران بین ۸۰ تا ۱۰۰ گونه است. پیاز زعفران از نوع توپر به قطر تقریباً ۳تا۵ سانتیمتر و پوششی قهوه ای رنگ دارد و هر پیاز زعفران شش تا نه برگ چمنی مانند و نیزه ای شکل بوجود می آورد. گل زعفران دارای سه گلبرگ و سه کاسبرگ تغییر شکل یافته و به رنگ بنفش با سه پرچم که طول میله پرچم دو برابر بساک است . حاوی یک تخمدان است و از قسمت تخمدان خامه باریکی خارج می شود این خامه طویل و کشیده بوده و به رنگ زرد کمرنگ است که  به سه کلاله شفاف قرمز رنگ سه شاخه بطول ۲۰ تا ۳۰ میلی متر منتهی می گردد ، که پس از خشک شدن به عنوان زعفران تجارتی مورد استفاده قرار می گیرد . زعفران خیلی مرغوب قسمت کلاله گل یعنی قسمت انتهایی خامه است و میله خامه ، زعفران درجه دو و نامرغوب را تشکیل می دهد .

ترکیبات شیمیایی زعفران :
زعفران حاوی یک اسانس مرکب از ترپنها ، الکلهای ترپنیث و استر ها ، گلیکوزید های تلخ (شامل کروسین ) ، کارتنوئید ، ویتامینها ، پیکروتین و پیکروکروسین .

مواد معطر (اسانس ) که مهم ترین ترکیب آن سافرانال می باشد که گاهی تا ۱ درصد زعفران را تشکیل می دهد

نیازهای اکولوژیکی زعفران :
زعفران در اکثر نقاط نیمه خشک و استپی جهان و ایران با تابستان های گرم و خشک کشت می شود . زعفران نواحی سرد با ارتفاع ۱۳۰۰تا ۲۳۰۰ متر از سطح دریا را ترجیح می دهد و شواهد نشان می دهد که در مناطق با ارتفاع کمتر از ۲۰۰۰ متر وضعیت گلدهی بهتری دارد . مقاومت زعفران به سرما زیاد است و تا حدود ۲۰ درجه سانتیگراد برودت را تحمل می کند . در دوره خواب و استراحت تابستانی بارندگی و آبیاری برای گیاه ضرر دارد . خاک مناسب برای کشت ، خاک با بافت شنی تا لومی با زهکشی خوب می باشد ودر اراضی و خاک های شور و خاکهایی که بافت آن خیلی رسی و یا خیلی شنی باشد برداشت محصول آن قابل توجه نمی باشد .

نحوه کاشت زعفران : 
در ایران پیاز زعفران را از موقع خزان زعفران یعنی اوایل خرداد تا اواسط مهر میتوان کشت نمود. ولی بهترین زمان کشت پیاز زعفران اواسط مهر و اوایل آبانماه است . بهتر است از کشت پیاز زعفران در تیر ماه و اوایل مرداد خودداری شود . فواصل ردیف های کاشت پیاز معمولاً۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر از هر طرف می باشد . عمق کاشت معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر که حتماً باید در موقع کشت قسمت سر پیاز بالا قرار گیرد . برای آماده سازی پیازها معمولاً در اوایل مهر پوست های اضافی اطراف پیاز را جدا کرده و پیاز آماده کشت است . ( در واحد سطح به ازای هر یک متر مکعب ۱ کیلو پیاز کاشته می شود .) پس از کاشت کرتها را آبیاری کرده تا پیازها بیدار شود . در زعفران آبیاری اول از اهمیت زیادی برخوردار است که بسته به شرایط منطقه کشت دارد . اهمیت آن به این علت است که گلها زودتر از برگ ظاهر شود تا در زمان برداشت گل چیدن گلها با مشکل مواجه نشود .

آی کشت


می پسندم 

۲ نظر

حسین جعفری
آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ در ۲:۱۰ ب.ظ

با سلام
وقت بخیر
آیا جنوب غربی مثل بوشهر هم میشه کشت کرد آیا بازدهی اقتصادی دارد یا نه
البته قسمتی از بوشهر میگم که به شیراز چسبیده و آب و هوای اونجا خشک و گرم زیاد نیست و معمولا هوای خنکی داره
قیمت پیاز زعفران چنده
باید چقدر کشت بشه تا سود داشته باشه و مقرون بصرفه
چقدر نیاز به آب داره
ممنون از راهنمایی اون
اگه میشه رو الانم جواب بدین. سپاس


 
فاضلی
آبان ۱۳ام, ۱۳۹۷ در ۲:۴۸ ب.ظ

سلام خدمت شما همراه گرامی
با مراجعه به لینک میتوانید بطور کامل در مورد زعفران مطالعه کنید:
http://yon.ir/FwkRu
http://yon.ir/Fz6JK
http://yon.ir/TzHlw


 

با ارسال هر نظر، یک پله مارا به موفقیت نزدیک تر کنید.


کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.