روشهای مبارزه با پروانه چوبخوار پسته

یکی از آفات کلیدی درختان پسته در ایران پروانه چوبخوار پسته به شمار می رود. این حشره سالیانه یک نسل دارد و زمستان را به صورت لارو کامل در داخل سرشاخه ها به سر می برد. در اواخر زمستان، لاروهای کامل با ایجاد سوراخ روی شاخه ها از آن ها خارج شده و در محل مناسب تبدیل به شفیره می شوند.

لاروها قبل از شفیره شدن، در اطراف خود یک پیله هرمی شکل ایجاد کرده و پیله ها در سطح زیری شاخه ها تشکیل می گردند. پس از چند هفته، حشرات کامل ظاهر می شوند و پروانه های نر و ماده پس از جفت گیری، تخم های خود را روی شاخه های جوان همان سال و در محل اتصال دمبرگ به شاخه و یا روی محور خوشه می گذارند.

خسارت پروانه چوبخوار پسته شامل تغذیه از محور خوشه ها، ریزش خوشه ها و دانه ها و همچنین خشکی سرشاخه ها در نتیجه تغذیه و حفر کانال درون سر شاخه است.

مبارزه علیه پروانه چوبخوار پسته :

– اگر لاروهای این آفت در اوایل زمستان در انتهای سرشاخه ها مستقر شوند هرس سر شاخه ها و سوزاندن آن ها در زمستان می تواند از انبوهی آفت بکاهد.

– استفاده از تله های فرمونی.

– انجام مبارزه بیولوژیک با استفاده از دشمنان طبیعی از جمله:

۱- پارازیتوئید لارو و تخم chelonus sp. (Hym.: Braconidae

۲- پارازیتوئید لارو Geus sp. (Hym.: Ichneumonidae

– در صورت ضرورت سمپاشی علیه آفت مصادف با خروج لاروها از شاخه ها و قبل از شفیرگی با استفاده از سموم مناسب و یا یک هفته پس از اوج پرواز حشرات کامل استفاده از سم لاروین

 

در باغات پسته که جمعیت بالای پروانه چوبخوار پسته مشاهده می شود و خالی شدن ۶۵درصد پیله ها صورت گرفته است به منظور نتیجه مطلوب در کنترل آفت، به مدت یک هفته می توانید با بهره گیری از سموم زیر نسبت به مبارزه و کنترل آفت اقدام نمائید:

مچ یک و نیم  لیتر در هزار لیتر آب

لوفوکس یک و نیم لیتر هزار لیتر آب

کنسالت ۱ لیتر +روغن ولک ۵ لیتر در هزار لیتر آب

در صورت بالا بودن جمعیت پروانه چوبخوار پسته استفاده از سموم مچ یا لوفوکس در اولویت می باشد. با توجه به اینکه در برخی باغات، این زمان مصادف با گل دهی درختان پسته شده است و سم پاشی در این مرحله مخصوصا در حالتی که به همراه سم، روغن استفاده می شود در گرده افشانی اختلال ایجاد می نماید. ضرورت دارد بعد از گذشت این مرحله در زمان ریختن دو سوم گل ها (ارزنو شدن میوه های پسته) علیه آفت اقدام به سمپاشی نمایید

توجه:

اختلاط سم و روغن در بیرون از تانکر انجام شود.

منبع:حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان انار

گردآوری :‌ آی کشت

 


می پسندم 





نظردهی غیر فعال میباشد.






کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.