بیماری های انبارداری سیب و گلابی

[تاریخ مرد ۱۰, ۱۳۹۷] ~ در شاخه بیماری, قارچ

     

بیماری های انبارداری سیب و گلابی

۱٫ سوختگی پوست سیب و گلابی

نشانه ها :مراحل سوختگی سطحی شامل قهوه ای شدن، تغییر رنگ پوسته یا عدسک بر جسته در میان پوست سبز رنگ می باشد.از طرفی سوختگی های شدید شامل لکه هایی به رنگ قهوه ای روشن ،در مواردی شدید تر لکه هایی به رنگ قهوه ای تیره وکاملا فرو رفته می شودکه در نوع دوم ،این لکه ها در زیر بافت پوستی ایجاد می شوند.در نتیجه این عمل،لایه های مرده بافت از بافت سالم زیری جدا می شوند.

کنترل: سوختگی سیب و گلابی را می توان از طریق تیمار پیش از نگهداری میوه با آنتی اکسیدانت اتوکسی کوئین کنترل کرد.

۲٫ بیماری لکه سیاه سیب و گلابی

نشانه ها:سلولهای بافت صدمه دیده به تدریج خشک شده وپوست به درون منطقه صدمه دیده فرو می رود.در نتیجه شکلی دایره ای یا گوشه دار را در پوست ایجاد می کند.

کنترل: محلولهای نیترات کلسیم وکلرید کلسیم کنترل مناسبی را روی بیماری خواهند داشت.

عوامل تشدید کننده بیماری لکه سیاه :دمای بالا ،سرمادهی،نگهداری در هوای عادی وعدم استفاده از اتمسفر کنترل شده وبه تعویق انداختن نگهداری

۳٫ صدمات ناشی از دمای پایین سیب و گلابی

نشانه ها:در اثر کاهش دما تخریب روی بافت پوستی به صورت رنگ قهوه ای شفاف دیده می شود.در صورتی که میوه در دمای کمتر از صفر درجه قرار گیرد بافت آن منجمد و زمانی که به دمای بالاتر باز گردانده می شود بافت گرم و در نتیجه سبب ایجاد اشکال و رنگ های متفاوت در میوه می شود.در برخی از واریته ها در این نوع بیماری یک نوار روشن وسپس نوار قهوه ای تیره در اطراف سیب به چشم می خورد.این صدمه بیشتر سطحی و به صورت سوختگی نواری مشهور است

کنترل

الف)جلوگیری از انبار نمودن در سردخانه هایی که دقت کافی در خنک سازی محصولات ندارند

ب)جلوگیری از ماندن بیش از حد میوه  در دماهای پایین

ج)در صورت منجمد شدن میوه ،گرم کردن آرام باعث کاهش ضایعات می شود.

۴٫ فساد حاصل از پیری سیب و گلابی

نشانه ها: زمانی که میوه برداشت شده بیش از حد رسیده باشد و در دمای بالا نگهدای شود این بیماری ظاهر می شود.

علایم: این بیماری به صورت تغییر رنگ در پوست ظاهر شده و در طی آن رنگ پوست تیره و در نتیجه بافت پوست تخریب می شود.

دلایل: دیر چیده شدن میوه ،نگهداری در دمای بالا ،تاخیر در بسته بندی از دلایل شیوع این بیماری بوده و در نتیجه می توان با محلول پاشی توسط کلسیم این ضایعات را کاهش داد.

۵٫ صدمات ناشی از کمبود اکسیژن سیب و گلابی

نشانه ها: در صورت کاهش غلظت اکسیژن به کمتر از حد مورد نظر ایجاد شرایط بی هوازی شده که طی آن شرایط مسمومیت الکلی در میوه به وجود می آید .این بیماری ممکن است به صورت عمیق به داخل پوست میوه نفوذ کرده ومیوه ها تحت تاثیر این صدمه دچار بوی الکلی وطعم نا مطلوب می شوند.

دلایل: در سردخانه ها مناسب نبودن تهویه،فقدان تجهیزات اندازه گیری اکسیژن از دلایل مهم بوده در نتیجه انبار داران باید انبارهای سردخانه را مجهز به سیستم های بررسی مخلوط گازها کنند تا در نتیجه میزان اکسیژن در حد مورد نظر ثابت باشد.

۶٫ پوسیدگی عمیق قهوه ای رنگ سیب و گلابی

نشانه ها: در طی این بیماری مناطق صدمه دیده قهوه ای رنگ وسفت شده وبافتی پلاستیک مانند پیدا می کنند.

دلایل: عامل اصلی این اختلال به دلیل ایجاد تراکم مقدار زیاد دی اکسید کربن در سردخانه است.از عوامل دیگر در شیوع این اختلال که موثر می باشد به عنوان نمونه وقتی که میوه بیش از حد رسیده باشد حساسیت اش افزایش می یابد.نوعی صدمه ی دیگر که با نشانه های فوق الذکر تفاوت دارد در اثر کاهش غلظت دی اکسید کربن و اکسیژن اتفاق می افتد که طی آن بافت های تحت تاثیر قرار گرفته سفت تر می شوند.

۷٫ بیماری های قارچی ناشی از نگهداری سیب و گلابی :

میزان این صدمات به چندین عامل بستگی دارد:

۱.حضور اسپور قارچ در سطح میوه

۲.کیفیت میوه از نظر صدمه دیدگی فیزیک

۳.حساسیت واریته به پوسیدگی

۴.طول مدت وشرایط محیطی نگهداری

بیماری گلواسپوریوم: توسط گونه های گلواسپوریوم آلبیوم،گلوسپوریوم پرنانس ایجاد می شود.اگر این ۲ عامل بیماری زا کنترل نشود صدمات سنگین تری در مقایسه با هر بیماری دیگر ایجاد خواهد کرد

راه کنترل:به وسیله غوطه ور سازی یا اسپری قارچ کش هایی نظیر بنومیل ،تیافانات-متیل پس از برداشت انجام می شود.

بیماری پوسیدگی قهوه ای: توسط قارچ مونیلیا فروکتیجنا ایجاد شده که از طریق خراش سطحی پوست نفوذ می کند که می تواند از نقاط آلوده نظیر شکاف ها ومناطقی که توسط حشرات و پرندگان ایجاد می شود وارد شود.پوسدگی در ابتدا سفت و به رنگ قهوه قهوه ای است.ولی در مدت زمان کوتاهی پوسیدگی به مغز میوه سرایت و در نهایت باعث سیاه شدن میوه می گرددو این نوع بیماری در نتیجه تماس با میوه های سالم پخش می گردد.

راه کنترل:غوطه ور سازی میوه در ۲ ماده بنومیل وتیوفانات –متیل پس از برداشت باعث کاهش صدمات در سردخانه می شود.

پوسیدگی ناشی از قارچ پنی سیلیوم در سیب: عامل اصلی این بیماری گونه های پنی سیلیوم اکسپانسوم می باشدو آلودگی در سردخانه از راه تماس بین میوه های آلوده وسالم ایجاد می شود.

راه کنترل:غوطه ور سازی وخیساندن میوه در تیوفانات- متیل از راه های کنترل این بیماری محسوب می شود.

پوسیدگی ناشی از قارچ فیتوفتورا: عامل اصلی این بیماری فایتوفتورا سیرینژا می باشد که نشانه های اصلی این بیماری پوسیدگی سفت وقهوه ای رنگی بوده که در خارج از میوه اتفاق می افتد .

راه کنترل: تیمار با قارچ کش پس از کشت نمی تواند در مقابل بیماری موثر باشد.این کار با جلو گیری از ترک خوردن میوه در سردخانه به بهترین شکل انجام می گیرد. بنابراین باید در هنگام انبار کردن قرار دادن میوه های آلوده به خاک در سبد ها و جعبه ها اجتناب نمود و میوه هایی که با زمین تماس حاصل کرده اند را به طور جدا گانه انبار نمود.

گلابی

۱.سوختگی و سوختگی سطحی

۲.صدمه بافت درونی

۳.بیماری‌های قارچی ناشی از نگهداری گلابی)قارچ بوتریس)

۴.گرمازدگی

۱.سوختگی و سوختگی سطحی سیب و گلابی

در این نوع بیماری تغییر رنگ پوستی ابتدا سطحی بوده ولی به تدریج به بخش گوشتی میوه نفوذ می کند. به خصوص زمانی که دما از حد معمول تجاوز می‌کند این اختلال در مورد میوه‌های نارس شدیدتر خواهد بود.

روش کنترل: استفاده از اتوکسی کوئین پیش از انبار کردن به عنوان کنترل کننده می‌باشد.

۲.صدمه بافت درونی سیب و گلابی

این بیماری همراه با نرم شدن اطراف دانه‌های گلابی و وسط آن می باشد و باعث جدا شدن این قسمت از برگهای میوه می‌شود که در نتیجه‌ی این بیماری سفت شدن گوشت میوه ، عطرو طعم نامطبوع اسید آلدهید در محصول می تواند به وجود آید.

روش کنترل: اجتناب از رسیدگی بیش از اندازه‌ی میوه – سرد کردن سریع – نگهداری در درجه حرارت حدود صفر درجه

۳.بیماری‌ها قارچی ناشی از نگهداری سیب و گلابی

بیماری ناشی از قارچ بوتریتیس: این قارچ از زخم ایجاد شده ی روی میوه وارد بافت شده و باعث بیماری می‌شود. در طی این بیماری پوسیدگی به سرعت به میوه رسیده و به شکل نا منظم و به رنگ قهوه‌ای تیره بروز می‌کند.

راه کنترل:

۱- در چیدن میوه دقت صورت گیرد تا ساقه‌ی میوه صدمه نبیند.

۲- میوه‌هایی که به وسیله آفت یا پرندگان صدمه دیده‌اند نباید در سرد خانه نگهداری شوند.

۳- غوطه ور سازی گلابی در قارچ‌کش‌هایی مانند بنومیل

۴.گرمازدگی سیب و گلابی

لکه‌های سطحی اطراف گلابی را گرما زدگی می نامند که در طی آن لکه‌ها در همه سطح پخش، میوه سفت شده و عطر آن کاهش می‌یابد.

علت گرمازدگی

میوه خیلی رسیده، مدت توقف طولانی در سردخانه، درجه حرارت بالا در سردخانه باعث گرما زدگی می شود.

گردآوری:آی کشت


می پسندم برچسب‌ها

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


مطالب مرتبط : بهترین نکات پیاز خوراکی, آشنایی با بیماری گموز یا شیره سیاه پسته, نماتدها و بیماریهای انار, عامل خشکیدگی گلابی و یا زوال گلابی, توصیه های فنی برای شالیکاری در خشکسالی,با ارسال هر نظر، یک پله مارا به موفقیت نزدیک تر کنید.


کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.