بهترین روش کاشت ذرت از نظر تامین رطوبت

روش کاشت ذرت

روش های کشت ذرت از نظر تامین رطوبت

کاشت ذرت از جهت شیوه های تامین رطوبت برای زمین به دو صورت می باشد:

۱-  خشکه کاری ذرت

۲-  نم کاری ذرت

هیرم کاری ذرت :

نم کاری یا هیرم کاری در بهار حدود ۱۰ روز قبل از کشت مقدار زیادی آب به زمین می‌دهد که تا عمق ۲ متری زمین بستر نم شود و بعد از گاورو شدن زمین با عملیات دیسک سبکی علفهای هرز را زیر خاک کرده و سپس اقدام به کشت ذرت می‌کنند بذرهای کاشته شوند از رطوبت موجود در خاک استفاده کرده و یکنواخت سبز می‌شوند و چون بالا فاصله بعد از کشت آبیاری نمی‌شوند خطر سله بستن خاک رشته شودن بذر پیش نمی‌آید .

خشکه کاری ذرت :

وقتی صورت می‌گیرد که زمان کشت ذرت در حال سپری شدن می‌باشد زیرا آبیاری قبل از کشت و صبر برای گاو رو شدن زمین وقت لازم دارد لذا در چنین مواردی زمین را کشت کرده و متعاقبش آبیاری می‌کنند در این روش چون خطر سله بسنتی خاک و احیاناً شسته شدن خاک و انتقال بذر را نقاط بلند مزرعه به قسمتهای پشت‌تر وجود دارد و لازم است که زمین قبل از کشت کاملاً تسطیح شود حتی المقدور کشت به صورت ردیفی انجام شود تا با مثال مذکور برخورد کمتری شود .

کانال کشاورزی اف اس پی مارکت مشتاقانه پذیرای دوست داران کشاورزی می باشد. با ما همراه شوید.

کلیلک کنید

منبع: وزارت جهاد کشاورزی، سیازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی

 گردآوری : آی کشت


می پسندم برچسب‌ها

برچسب ها: , , , , , , , , ,


مطالب مرتبط : تغذیه باغات کیوی از طریق کود دهی و هرس, گوجه فرنگی از کاشت تا برداشت, داشت زعفران صفر تا ۱۰۰, بهترین نکات پیاز خوراکی, کشت، داشت و برداشت کیوی نحوه تعیین زمان مناسب برای برداشت کیوی,با ارسال هر نظر، یک پله مارا به موفقیت نزدیک تر کنید.


کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.