انجام پیوند شکمی تصویری

[تاریخ خرد ۲۸, ۱۳۹۵] ~ در شاخه باغبانی, مقاله

     

انجام پیوند شکمی تصویری

مراحل انجام پیوند شکمی یا پیوند T به روایت تصویر

معمولترین پیوند جوانه جانبی, پیوند T است که در اواسط فصل بهار یا اواخر شهریور هم قابل انجام است و معمولا روی همه درختان میوه امکان پذیر است. همچنین گلسرخ که از خانواده رزاسه عموما با این روش تکثیر می شود. البته میتوان اینکار را در اواخر پائیز یا اوائل زمستان وقتی که درختان خواب هستند هم انجام داد.

قلمه ای را که قرار است به درخت جدید پیوند دهید باید در فصل پائیز بعد از خواب گیاه تهیه کنید و باید آن را داخل یه پلاستیک بپیچید و یه جای محفوظ نگهدارید یا دو سوم آن را رو داخل خاک کنید. حداکثر طولش باید ۵ سانت و دارای دو تا چهار جوانه باشد.

گیاه پایه ای که انتخاب میکنید باید سنش بیشتر از ۳ سال نباشد و سالم هم باشد. هنگام پیوند زدن همه وسائل باید آماده باشد. به این ترتیب با چاقوی باغبانبی دو شکاف بصورت عمودی و افقی به اندازه پیوندکتون و شکل حرف ” T ” ایجاد میکنید و به اندازه ایکه پیوندک درون آن جا بشود پوسته را به آرامی بلند میکنید.

سپس پیوندک رو داخل ان جاسازی میکنید و پوسته رو می خوابانید و دور آن را با کنف یا بند یا نوار تفلون و به اندازه کافی سفت ببندید تا مانع از نفوذ هوا برای خشک کردن قسمتهای حساس شوید .

در بهار هر چند وقت یکبار باید کنترل کنید که پیوند گرفته باشه البته از روی کنترل برگها و اطمینان از رشد پیوندک. برای ۶ ماه آینده یعنی یک فصل رشد کامل بهیچوجه اقدام به باز کردن آن نکنید. و به هیچ وجه برگها و شاخه های رشد کرده از پیوندک رو در سال اول هرس نکنید تا زمانی که مصمئن شدید جریان باززایی گیاه موجب جوش خوردن کامل پیوند شده است.

 

111111

222222222222222222

3333333333333333


می پسندم 

با ارسال هر نظر، یک پله مارا به موفقیت نزدیک تر کنید.


کپی برداری از مقالات فقط با ذکر نام و لینک سایت امکان پذیر می باشد. و تمامی حقوق این سایت متعلق به اف اس پی مارکت می باشد.